Μπορεί κανείς να αναζητήσει οικονομική υποστήριξη διεκδικόντας υποτροφία ή οικονομικό βοήθημα, τόσο κατά την πραγματοποίηση των βασικών σπουδών, όσο και για τη συνέχιση των σπουδών σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός φορέων που χορηγεί οικονομική υποστήριξη σε φοιτητές και νέους επιστήμονες,  για να ολοκληρώσουν ή να συνεχίσουν τις σπουδές τους.

Τέτοιοι φορείς είναι:

  • Κρατικοί - Δημόσιοι Φορείς
  • Ιδιωτικά Ιδρύματα
  • Διαχειριστές Κληροδοτημάτων
  • Πανεπιστήμια
  • Υπουργεία
  • Πρεσβείες - Ξένες Κυβερνήσεις
  • Ερευνητικά Κέντρα
  • Διεθνείς Οργανισμοί
  • Σύλλογοι


Συνδεθείτε στο Πληροφοριακό Σύστημα για την μηχανή αναζήτησης Υποτροφιών

Η ιδιαιτερότητα του κάθε φορέα που παρέχει υποτροφίες δεν επιτρέπει στο Γραφείο Διασύνδεσης να προβεί σε αλλαγές ή να έχει ενημέρωση εμπρόθεσμα για όλες τις παρεχόμενες υποτροφίες. Ως εκ τούτου το Γραφείο Διασύνδεσης δεν φέρει καμία ευθύνη σε περίπτωση πλημμελούς καταχώρισης των υποτροφιών. Χρήσιμο θα ήταν να επικοινωνείτε με τον φορέα της προσφερόμενης υποτροφίας.

Εάν σπουδάζετε σε χώρα του εξωτερικού ή σκοπεύετε να συνεχίσετε τις σπουδές σας σε κάποιο ίδρυμα του εξωτερικού, μπορείτε να επιδιώξετε τη λήψη υποτροφίας από κάποιον ξένο φορέα που εκπροσωπεί τη χώρα που σας ενδιαφέρει. Για πληροφορίες σχετικά με τις δυνατότητες οικονομικής ενίσχυσης, απευθυνθείτε στο τμήμα εκπαιδευτικών θεμάτων ή μορφωτικών υποθέσεων της αντίστοιχης πρεσβείας.

Επικαιροποιημένος Οδηγός Υποτροφιών του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (Σεπτέμβριος 2013) zip-icon


Κατάλογος με όλους τους Ελληνικούς κρατικούς και ιδιωτικούς φορείς που χορηγούν υποτροφίες και οικονομικά βοηθήματα για προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές σε Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα στην Ελλάδα και σε χώρες του εξωτερικού.

αβγ

Α

Αβέρωφ Κληροδότημα (ΑΣΚΤ)
Αβραμίδης Νικόλαος (ΑΠΘ)
Αβράσογλου Μαρία (ΕΚΠΑ)
Αγαθονικόπουλου Αγαθόνικου (ΑΠΘ)
Αγάπης Κληροδότημα (Ίδρυμα)
Αγγελετόπουλος Πέτρος (Ακαδημία Αθηνών)
Αγγελετοπούλου Αργυρίου και Πολυξένης (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Αγγελοπούλειο Ίδρυμα (Ίδρυμα)
Αγγελόπουλος Κυριαζής και Μαγδαληνή (ΕΚΠΑ - Βραβείο)
Αγία Σοφία (Ίδρυμα)
Άγιος Γεώργιος Πύργου Ακράτας (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Αγνάντης Κ. Ιωάννης (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων)
“Αγωνιστές Πολυτεχνείου Νοεμβρίου 1973” (ΕΜΠ - Βραβείο)
Αδελφότης Κασίων (Ίδρυμα)
Αδαμοπούλειο Ίδρυμα Υποτροφιών (Ίδρυμα)
Αθάνα Γ. (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Αθανασιάδη-Νόβα Γεωργίου και Μαρίας (Ίδρυμα)
Αθανασιάδη Χαρίλαου (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Αθανασιάδης Χρήστος (Κληροδότημα)
Αθανασούλα Λαμπρινή-Λίνα (ΑΠΘ)
«ΑΘΗΝΑ»-Ερευνητικό Κέντρο (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
 Αϊβατζίδης Σπυρίδωνας (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
AIT (Athens Information Technology) (Λοιποί φορείς)
Βραβείο Ακαδημία Αθηνών (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Ακαδημία Αθηνών (Υποτροφίες)
Αλαμανής Γεώργιος (Ίδρυμα)
ALBA (Λοιποί φορείς)
Αλεβιζάτος - Κοντός Ιωάννης (ΕΚΠΑ)
Αλεξανδράκεια Κληροδοτήματα (Ίδρυμα)
Αλεξόπουλος (Κληροδότημα)
Αλιβιζάτου Αμίλκα (Ακαδημία Αθηνών)
Αλτιναλμάζης Ι.Εμμανουήλ (Κληροδότημα)
Αμφιαράειο Ίδρυμα (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Ανάγνου Χριστίνας και Ιωάννη (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Αναστασάκης Ευάγγελος – Μάνθος (ΕΜΠ - Βραβείο)
Αναστασάκης Στυλιανός (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Αναστασιάδης Αναστάσιος (ΑΠΘ)
Ιερό Ίδρυμα Ανατολικορωμυλιωτών “Η Αγία Τριάδα” (Ίδρυμα)
Ανδρεοπούλου Παναγιώτας Κληροδότημα (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Ανδρέου Ανδρέας (ΕΚΠΑ)
Ανδρουτσόπουλος Αντώνης (Κληροδότημα)
Αννιτσάκη Παναγιώτας (Κληροδότημα)
Αντύπας Φ. Σπυρίδωνας (Κληροδότημα)
Αντωνάτου Αναστασίου (Ίδρυμα)
Αντωνιάδης Ευάγγελος (Κληροδότημα)
Αξωνίδης Γρηγόριος (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Απέργης Ευάγγελος (ΕΜΠ)
Αποστολέλλης Νικόλαος (Κληροδότημα)
Αποστολίδης Π. Αλέξανδρος (ΕΜΠ)
Αποστολίδης Ιωάννης (Κληροδότημα)
Αράπογλου Δημήτριος (ΕΚΠΑ)
Αργυριάδη Α. Δωρεά (ΕΚΠΑ)
Ίδρυμα Αργύριος Ιωάννου του Αλεξάνδρου και της συζύγου του Αριστέας (Ίδρυμα)
Αργυρόπουλος Πραξιτέλης (Ακαδημία Αθηνών)
Αργυρόπουλος Χρήστος (ΕΜΠ)
Αρναούτης Μιχαήλ (Ίδρυμα)
Αρτέμειο Ίδρυμα (Ίδρυμα)
Αρτέμειο Κληροδότημα (Κληροδότημα)
Ασημακόπουλος Δημήτριος (Κληροδότημα)
“Αττική Παράδοση” - Εκπαιδευτικό Ίδρυμα  (Ίδρυμα)
Ατσαρού Πηνελόπης (ΕΚΠΑ)
Αφεντάκειο Ίδρυμα (Ίδρυμα)
Αχιλλόπουλος Σοφοκλής (Ίδρυμα)
 
Β
 
Βακράτσειο Ίδρυμα Σκοπέλου Μαγνησίας (Ίδρυμα)
Βαλταδώρου Κωνσταντίνου (Κληροδότημα)
Βαλτεσινίκου - Πολιτιστικό Κέντρο (Ίδρυμα)
Βαρβαρέσου Ματθίλδη (ΕΚΠΑ)
Βαρβαρίτης Βλάσιος (Κληροδότημα)
Βαρβάκειο Ίδρυμα (Ίδρυμα)
Βαρβέρης Παναγιώτης, Γεώργιος και Κωνσταντίνος (Ίδρυμα)
Βαρδινογιάννειον Ίδρυμα (Ίδρυμα)
Βαρδουλάκη Πολυδώρου (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Βαρζάκου Κλεονίκης Κληροδότημα (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Βαρκαράκης Ιωάννης (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Βάρκας Γεώργιος (ΑΠΘ)
Βαρύκας Ιωάννης (ΕΚΠΑ)
Βασίλας Σπύρος (Ίδρυμα)
Βασιλειάδης Στυλ. Προκόπιος (ΕΜΠ)
Βασιλειάδου Κατερίνα (Ίδρυμα)
Βασιλείου Φίλωνος (Ακαδημία Αθηνών)
Βραβείο Bayer CroScience (Γεωπονικό Πανεπιστήμιο - Βραβείο)
Βεΐκειο Ίδρυμα (Ίδρυμα)
Βέλλιος Κωνσταντίνος (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
Βελέντζειο Ίδρυμα Πρόνοιας και Μορφώσεως Πάρου (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
“Βενιζέλος Ελευθέριος”- Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και Μελετών (Ίδρυμα)
Βεργωτής Γεώργιος και Μαρία (Κληροδότημα)
Βιδάλη Αικατερίνη (Κληροδότημα)
Βικάτος Σπυρίδωνας (ΑΣΚΤ)
Βίμπλειο Ίδρυμα (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων)
Βίμπλη Βιολέττα (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων)
Βλάμιτσας Ιωάννης (Κληροδότημα)
Βλάχος Νικόλαος (ΕΚΠΑ)
Βογιατζής Χρυσόστομος (Ίδρυμα)
Βόζος Ιωάννης (Ακαδημία Αθηνών)
Βόλτος Ηρακλής (ΕΚΠΑ)
Βοστάνης Α. Γεώργιος (Κληροδότημα)
Βουδούρη Λίλιαν (Ίδρυμα)
Βούτος Ιάκωβος (Ίδρυμα)
Βράβευση καλύτερης Διδακτορικής Διατριβής (ΕΜΠ)
Βράκας Χρήστος (ΑΠΘ)
Βρέλλας Κωνσταντίνος (Κληροδότημα)
Βυζοπούλου Αναστασία (ΑΠΘ - Βραβείο)

Γ
 
Γαβριήλ Παναγιώτη (Κληροδότημα)
Γαζής Ανδρέας (ΕΚΠΑ)
Γαζής - Τριανταφυλλόπουλος (Ίδρυμα)
Γαλανόπουλος Ιωάννης (Κληροδότημα)
Γαλλής Γεώργιος (Ίδρυμα)
Γαλλική Κυβέρνηση (Ξένες Κυβερνήσεις)
Γάρος Γεώργιος και Καλλιόπη (Ίδρυμα)
Γατούδης Χρήστος (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Γενικό Λύκειο Θέρμου Αιτωλοακαρνανίας (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Γενικό Φιλόπτωχο Ταμείο Ιεράς Μητροπόλεως Πολυανής & Κιλκισίου (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Γερμανική Υπηρεσία Ακαδημαϊκών Ανταλλαγών (DAAD) (Διεθνείς Οργανισμοί)
Γερολυμάτος Ιωάννης (Κληροδότημα)
Γεροστάθης Κωνσταντίνος (ΕΚΠΑ)
Γερουλάκειο Ίδρυμα (Ίδρυμα)
Γεωγιλής Παναγιώτης και Μελπομένη (Ίδρυμα)
Γεωργίου Σοφοκλής (Ίδρυμα)
Γιαννακάκης Αλέξανδρος και Άννα (Ίδρυμα)
Γιαννούλης Γεώργιος (ΑΠΘ - Βραβείο)
Γκιζιώτη Αθηνά (Κληροδότημα)
Γκανής Ιωσήφ και Εσθήρ (Ίδρυμα)
Γκανιώτη - Παπαγεώργη Χριστίνα (ΕΜΠ)
Γκράτσου Γεωργίου και Πολυξένης (Ίδρυμα)
Γκωλέτσης Κωνσταντίνος (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων)
Γουλανδρής Βασίλης και Ελίζα (Ίδρυμα)
Γρεβενών Δήμος - Πολιτιστικός Οργανισμός (Λοιποί φορείς)
Γρηγοριάδη Καλυψώ και Γρηγόρης (Ίδρυμα)
Glaxo Wellcome (Πανεπιστήμιο Κρήτης)
 

δεζ

Δ

Δαμηράλειο Κληροδότημα (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Δαρμή Ιωάννη (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Δασκαλόπουλος Αριστείδης (Ίδρυμα)
Δεκαβάλλα Γεωργίου (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Δέλλιος ή Νακίδης Ιωάννης (ΕΚΠΑ)
Δενδρινού - Αντωνακάκη Καλλίνικη (Ίδρυμα)
Δερμίση Νικούλα και Σοφία Δερμίση (ΑΠΘ - Βραβείο)
Δεσύλλα Έλλη (Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης)
Δημάδη Α. Ζηνοβία (Κληροδότημα)
Δημητριάτου-Ζαφείρα Ελένης (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Κληροδότημα Νικ. Αντ. Δημητριάδη (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
«Δήμητσα Ασπασία» (Ίδρυμα)
Δημόκριτος - Εθννικό Κέντρο Έρευνας (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
Δημοκωστούλα Δέσποινα (ΑΣΚΤ - Βραβείο)
Δημοτικός Οργανισμός Πρόνοιας (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Δημουλά Χριστόφορου και Μαίρης (Ίδρυμα)
Διακομιχάλης Ανδρέας (Ίδρυμα)
Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή (Διεθνείς Οργανισμοί)
Διονυσοπούλου Αχιλλέως και Αικατερίνης (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Δούκα Λήδας, Νανάς και Σπύρου (Ίδρυμα)
ΔΟΜΟΣΠΟΡΤ (ΕΜΠ)
Δράκου Αποστόλου (Κληροδότημα)
Δρίτσας Δημήτριος και Ευαγγελία (Ίδρυμα)
Δρόσου Δημητρίου (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Δωδεκανησιακό Ίδρυμα Υποτροφιών (Ίδρυμα)
 
Ε
 
Εθνικής Αντίστασης Βραβείο (ΕΜΠ - Βραβείο)
Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών (ΕΙΕ) (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος Α.Ε. (Λοιποί φορείς)
Ecole Νormale Supérieure de Cachan (Διεθνείς Οργανισμοί)
Ε.Κ.Ε.Τ.Α. - Εθνικό Κέντρο Έρευνας & Τεχνολογικής Ανάπτυξης (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
Ειδικός Λογαριασμός Πανεπιστημίου Κρήτης
Εκκλησιαστ. Ίδρ. Αγωγής και Αρωγής Καλαβρύτων (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Ελευθεράκης Γεώργιος (Κληροδότημα)
Έλληνες Προπτυχιακοί Φοιτητές - Υποτροφίες CERN (Summer Student) (ΑΠΘ)
Έλληνες Υποψήφιοι Διδάκτορες Υποτροφίες CERN (Doctoral Student) (ΑΠΘ)
Ελληνικό Ίδρυμα Γαστρεντερολογίας και Διατροφής (Λοιποί φορείς)
Ελληνικό Ίδρυμα Καρδιολογίας (Ίδρυμα)
Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας του Καρκίνου  (Ίδρυμα)
Ελληνικό Ινστιτούτο Παστέρ (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
Ελληνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
Ελληνική Αιματολογική Εταιρεία (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Ελληνική Νευρολογική Εταιρία (ΕΝΕ) (Λοιποί φορείς)
Ελληνοαμερικανική Ένωση (Διεθνείς Οργανισμοί)
Εμπειρίκειο Ίδρυμα (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Εμπειρίκειος και Καΐρειος Οικοκυρική Σχολή Άνδρου (Λοιποί φορείς)
Εμπορική Τράπεζα της Ελλάδος (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Εμπορικό & Βιομηχανικό Επιμελητήριο Αθηνών (ΕΒΕΑ) (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Ενοποιηθέντα Κληροδοτήματα (Κυριακού - Ράκου)
Ενοποιηθέντα Κληροδοτήματα (Κληροδότημα Ζαμπακού Πασσά) (ΕΚΠΑ)
Ενυάλη Μερόπη (ΑΠΘ - Βραβείο)
Ένωση Βρονταδουσίων Αττικής (Ε.Β.Α.Τ) (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Ένωση Ελλήνων Εφοπλιστών (Λοιποί φορείς)
Ένωση Ευρυτάνων Αμερικής “Το Βελούχι” (Λοιποί φορείς)
Εργαζάκης Γεώργιος και Ευτυχία (Ίδρυμα)
Εστία Ναυτικών (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Εταιρεία Ευβοϊκών Σπουδών (Λοιποί Φορείς)
Εταιρεία Ογκολόγων Παθολόγων Ελλάδας (Λοιποί Φορείς)
Ευγενίδου Ίδρυμα (Ίδρυμα)
Ευθυμίου Χριστοδούλου (Κληροδότημα)
Εύξεινος Λέσχη Θεσσαλονίκης (Λοιποί φορείς)
Ευστρατίου Χριστόφορος ( Ίδρυμα)
Ευταξιοπούλου Ευτυχία (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Εφορεία Σχολών Λέρου (Λοιποί φορείς)
 
Ζ
 
Κληροδότημα Ζαούση Μαρίας (ΙΚΥ)
Ζάρρας Ιωάννης Δωρεά - Ίδρυμα Τυρνάβου (Ακαδημία Αθηνών)
Ζάχος Αγαμέμνονας (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
Ζαλάχας Θεόδωρος (Κληροδότημα)
Ζέρβας Λεωνίδας Ίδρυμα (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Ζηλανάκης Γεώργιος (Κληροδότημα)
Ζιωγάνα Χρήστου (ΑΠΘ - Βραβείο)
Ζωγιοπούλειο Ίδρυμα (Ίδρυμα)
Ζωγραφίδου - Δικαιοφύλακα Ευθαλία (Κληροδότημα)
Ζωσιμά Αφοί (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)

ηθι

Η

Ηλιάδη Μαρίκα (Ίδρυμα)
Hellenic Canadian Association (Λοιποί φορείς)

Θ  
 
Θεοδωρίδειον Κληροδότημα Εκπαιδευτικών (ΙΚΥ)
Θεοδωρίδου - Stimson Ελένη (ΕΚΠΑ)
Θεοδωρίδου Ελένη (ΕΚΠΑ)
Θεοδώρου Νίκου (Ίδρυμα)
Θεολογίτειο Κληροδότημα (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Θεοχάρης Π.Σ. (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Θεοχάρης Σ. Περικλής (ΕΜΠ)
Θωμαΐδειο Βραβείο-Κληροδότημα (ΕΜΠ - Βραβείο)
Βραβείο Δ. Θωμαΐδειο - Κληροδότημα (ΕΜΠ - Βραβείο)
Βραβείο Δ. Θωμαΐδη - Κληροδότημα (ΕΜΠ - Βραβείο)
Θωμόπουλος Νεόφυτος Αρχιμανδρίτης (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)

Ι
 
Ιαπωνική Κυβέρνηση (Ξένες Κυβερνήσεις)
Ιαπωνικό Ίδρυμα “THE TOKYO FOUNDATION” (Λοιποί φορείς)
Ιγνατάκη Χρήστου (ΑΠΘ - Βραβείο)
Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.)
Ε. Υποτροφίες Κληροδοτημάτων
α. Υποτροφίες του κληροδοτήματος «ΚΛΕΑΡΧΟΥ ΤΣΟΥΡΙΔΗ»
β. Υποτροφίες του κληροδοτήματος «ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΥ»
γ. Υποτροφίες του κληροδοτήματος «ΝΙΚ. Δ. ΧΡΥΣΟΒΕΡΓΗ»
δ. Υποτροφίες από το «ΘΕΟΔΩΡΙΔΕΙΟΝ ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ»
ε. Υποτροφίες του κληροδοτήματος «ΦΑΝΗΣ ΣΑΡΙΓΙΑΝΝΗ»
στ. Υποτροφίες του κληροδοτήματος «ΛΕΩΝΙΔΑ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗ»
ζ. Υποτροφίες του κληροδοτήματος «εις μνήμην ΜΑΡΙΑΣ ΖΑΟΥΣΗ»
Ζ. Ευρωπαϊκό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο (Ε.Π.Ι.) Φλωρεντίας
Η. Κολλέγιο της Βοστώνης
Θ. Πρόγραμμα Ανταλλαγών & Επιστημονικής Συνεργασίας Ελλάδας - Γερμανίας (IKYDA)
Κ. Ειδικά Προγράμματα
Ίδρυμα στη μνήμη των εκ Μετσόβου - Μ. Ευεργετών του 'Ιδρύματος (ΕΜΠ)
Ιερά Μητρόπολις Μαντινείας και Κυνουρίας
Ιερά Μητρόπολις Νέας Ιωνίας και Φιλαδέλφειας
Ιερά Μητρόπολις Παροναξίας
Ιερά Μητρόπολις Ρόδου - Ευαγές Ίδρυμα (Ίδρυμα)
Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος (Ίδρυμα)
Ιμβριώτης Ιωάννης (ΑΠΘ)
Ινστιτούτο Έρευνας και Θεραπείας της Συμπεριφοράς (Λοιποί φορείς)
Ιταλική Κυβέρνηση (Ξένες Κυβερνήσεις)
Ιωακείμειο Ίδρυμα Εκκλησιαστικών Υποτροφιών (Ίδρυμα)
Ιωαννίδης Δημ. Σιατιστέως (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Ιωαννίδης Κωνσταντίνος (Κληροδότημα)
Ιωάννου Στέλιος και Έλλη Δωρεά (Ακαδημία Αθηνών)

κλμ

Κ
 
Σωματείο «Υποτροφίες Κάλλας Μαρία» (Λοιποί φορείς)
Καλλισθένης Ηρακλής (Ίδρυμα)
Καλογεράς Φωκίωνας (Κληροδότημα)
Καλούδης Μάρκος (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
Καμίνη Δημητρίου (Κληροδότημα)
Καμπέρειο Πνευματικό Ίδρυμα (Ίδρυμα)
Καμπίτση Ιωάννη (Πανεπιστήμιο Κρήτης)
Κανελλάκη Πάρι (ΕΜΠ - Βραβείο)
Κληρονόμων Γεωργίου και Φούλας Κανελλοπούλου (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Ίδρυμα “Canon in Europe” (Διεθνείς Οργανισμοί)
Καπετανάκη Κληροδότημα (ΑΣΚΤ - Βραβείο)
Καπετανάκης Αντώνιος και Βικτωρία (Ίδρυμα)
Καραβία Ιπποκράτους (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Καραβίτη Αλέξανδρου (Πανεπιστήμιο Κρήτης)  
Καραγιάννη Βασιλείας (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Καρανίκα Νικολάου και Μαρία (Ίδρυμα)
Δρα Καραντώνη Δημητρίου (ΑΠΘ - Βραβείο)
Καραπάνου Ευαγγελία (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων)
Καραπιπέρειο Πνευματικό Ίδρυμα (Ίδρυμα)
Καρέλια Γεωργίου και Βικτωρίας (Ίδρυμα)
Καρίπειον Ίδρυμα Μελετών Μακεδονίας - Θράκης (Ίδρυμα)
Καρύδη Χρύσανθου και Αναστασίας (Πανεπιστήμιο Κρήτης)
Κάρυ Βραβείο (ΕΜΠ - Βραβείο)
Κασιμάτειο Κληροδότημα (Κληροδότημα)
Μαρίας Στυλιανού Κασιμάτη (Κληροδότημα)
Κασσαβέτειο Κληροδότημα και Οικοκυρικό Σχολείο Ζαγοράς (Κληροδότημα)
Καστανίδης Νικόλαος (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Κατσανίκας Αθανάσιος & Αναστασία (ΑΠΘ)
Κατσέα - Σπάνδου Πηνελόπη (Ίδρυμα)
Κατσέας Κωνσταντίνος (ΑΠΘ)
Καυκάλας Νικ. Στυλιανός (Κληροδότημα)
Έπαθλο Καυταντζόγλου Λύσανδρου -Κληροδότημα (ΕΜΠ - Βραβείο)
Βραβείο Καυταντζόγλου Λύσανδρου (ΕΜΠ - Βραβείο)
Καψαλάκη Έμιλυ (ΕΜΠ)
Καψάσκης Κωνσταντίνος (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
KDI - School of Public Policy and Management (Διεθνείς Οργανισμοί)
Κέντρο Διεθνούς και Ευρωπαϊκού Οικονομικού Δικαίου (Λοιποί φορείς)
Κέντρο Έρευνας των Νεοελληνικών Διαλέκτων και Ιδιωμάτων
Ι.Λ.Ν.Ε. της Ακαδημίας (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Κέντρο Προγραμματισμού και Οικονομικών Ερευνών (Λοιποί φορείς)
ΚΕΤΕΑΘ - Κέντρο Έρευνας Τεχνολογίας & Ανάπτυξης Θεσσαλίας (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
Κέπετζη Αικατερίνη (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Κεραμέως Χαρίλαος (Ίδρυμα)
Κεφαλληνού Σουζάνα (ΑΣΚΤ)
Κεχαγιάς Γεώργιος (Ίδρυμα)
Κλειδαράς Φαίδων(ΑΠΘ - Βραβείο)
Κλεινιάς Κωνσταντίνος (ΑΠΘ)
Κοζώνης Ανδρέας (Κληροδότημα)
Κόκκαλη Ίδρυμα (Ίδρυμα)                                                                                                  
Κόκκας Δημήτριος ( Ίδρυμα)
Κοκκίνου Αικατερίνη (Ακαδημία Αθηνών)
Κόκκορος Πέτρος (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων)
Κοκολογιάννης Μιχαήλ (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Κολοκύθας Λεωνίδας (Ίδρυμα)
Κολυδάκης Γεώργιος (Κληροδότημα)
Κομνηνού Αυρηλίας (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Κομνηνός Διομήδης (ΕΜΠ - Βραβείο)
Κονδούλειο Βραβείο (ΕΜΠ - Βραβείο)
Κονδύλης Ευάγγελος (Ακαδημία Αθηνών)
Κοντίδου Παναγιώτας και Ισμήνης (ΑΠΘ - Βραβείο)
Κοντοβράκης Ιάκωβος (Ίδρυμα)
Κοντογιάννη Πολύκαρπου (Ίδρυμα)
Κοντοδήμου Δημητρίου, Κωνσταντίνου και Βασιλείου (ΕΜΠ - Βραβείο)
Κοντοδήμου Κωνσταντίνου (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Κοντολέων Ιωάννης (ΕΚΠΑ)
Κοντού Νανάς (Αθηνάς) (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Κοντού Κωνσταντίνου και Πόπης «Τα παιδιά της Λυκουρίας» (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Κοντούλης Όμηρος (Πανεπιστήμιο Αιγαίου)
Κοραή Αδαμαντίου (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Κοργιαλένειον Άθλον (Λοιποί φορείς)
Κορδόσειο Κοινωφελές Ίδρυμα (Ίδρυμα)
“Κόσμος εν Αρμονία” - Σωματείο, Μπαχάουερ Τζίνα (Λοιποί φορείς)
ΟΤΕ - Cosmote (Λοιποί φορείς)
Κοτζαμάνη Βασιλική (Κληροδότημα)
Κουγέας Βενετσάνος (Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών - Βραβείο)
Κουλούρα Μαρία (Κληροδότημα)
Αστερίου Σαραγιώργη Κουντουρά (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Κουρεμένος Βασίλειος (Ακαδημία Αθηνών)
Κουτσονίκου Αγορίτσα (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Κοφινιώτη Αναστασίου (Κληροδότημα)
“Κρητική Εστία” - Πνευματικό Ίδρυμα (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Κρήτσκης Νικόλαος (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
Κριεζή Τριανταφυλλιά (ΕΚΠΑ)
Κριεζής Κωνσταντίνος (ΕΚΠΑ)
Κρικοπούλου Γαλάτεια (Κληροδότημα)
Κριτικός Ι. Νικόλαος (ΕΜΠ)
“Κρουνοί της Αγάπης” (Ίδρυμα)
Κτενά Κωστή (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Υποτροφίες Κυβέλης - Γιάννη Χορν (Λοιποί φορείς)
Ζ’ Κυνηγετική Ομοσπονδία Θεσσαλίας & Νήσων Σποράδων (Λοιποί φορείς)
Κυπαρισσοπούλειο Κληροδότημα (Κληροδότημα)
Κυπριακή Κυβέρνηση (Ξένες Κυβερνήσεις)
Κυπριανίδης Ιαλέμος (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
Κυριάκου - Ευθυμίου Αθανασίου (Ίδρυμα)
Κωλέτης Γεώργιος (Κληροδότημα)
Κωνσταντακόπουλος Βασίλειος (ΕΚΠΑ)
Κωνσταντινίδου Ουρανία (Ακαδημία Αθηνών)
Κωνσταντινίδης Αμύντας (ΑΠΘ)
Κωστάλας Λεωνίδας (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)

Λ
 
Λαδάς Βασίλειος και Ευγένεια (ΕΚΠΑ)
Λαζαρίδης Βλαδίμηρος (Κληροδότημα)
Λαζαρίδης Κωνσταντίνος (ΑΠΘ)
Λαμπαδαρίου Δημήτριος (Ακαδημία Αθηνών)
Λαμπαδημητρόπουλος Άγγελος και Άρτεμις (Ίδρυμα)
Ίδρυμα Μελετών Λαμπράκη (Ίδρυμα)
Λαμπρίδης Ιωάννης (ΕΚΠΑ)
Λαμπρινός Μιχαήλ και Ευγενία (ΕΜΠ)
Λαντζουράκη Σπύρου (Κληροδότημα)
Λάσκαρης Μιχαήλ (Ίδρυμα)
Λάτσης Ιωάννης (Ίδρυμα)
Λεβέντης Α.Γ. (Ίδρυμα)
Λειβαδάς Μιχαήλ (ΕΚΠΑ)
Λεθιωτάκη Ιωάννου (Κληροδότημα)
Λεντάκης Ανδρέας (Ίδρυμα)
Λινάρδειο Ίδρυμα (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Κοινότητας Λίνδου - Ρόδου (Ακαδημίας Αθηνών - Βραβείο)
Λιόντα Λαμπρινή (ΕΚΠΑ)
Λυκούργειο Βραβείο (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Λοβέρδος Αλέξανδρος (Ακαδημία Αθηνών)
Λογοθέτη Ιωάννη (Κληροδότημα)
Λύκειο Ελληνίδων (Λοιποί φορείς)
Λυμπέρη Θεοδώρας και Ρουμπίνης (ΕΚΠΑ)
Λύχνος Γεράσιμος (Κληροδότημα)
Louis Robert (Πανεπιστήμιο Κρήτης)

Μ
 
Αδελφών Μαδιά Ευαγγέλου και Μαρίας (Ίδρυμα)
Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (Ίδρυμα)
Μακρής Βασίλειος και Μαριάνα (ΕΚΠΑ)
Μαλλιώτειο Ίδρυμα Υποτροφιών (Ίδρυμα)
Μαλανδρινού Μαρία (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
Μαμαλής Χρήστος και Μαρία (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Μανάλης Νικόλαος (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Μανασσάκη Μαρία (Πανεπιστήμιο Κρήτης)
Μανδαλίδης Ιωάννης (Κληροδότημα)
Μάνδρας Πέτρος (Ίδρυμα)
Μανιατάκειο Ίδρυμα (Ίδρυμα)
Μανούσακα Γεωργίου (Ίδρυμα)
Μανούσης Θεόδωρος (ΕΚΠΑ)
Μαντζαβίνου Σταμάτη (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Μαντζούνη Αικατερίνη (ΕΚΠΑ)
“ Άγιος Μάξιμος Ομολογητής” Ίδρυμα Υποτροφιών (Ίδρυμα)
Μαργώνης Μιχαήλ (Κληροδότημα)
Μαριδάκειο Κληροδότημα (Κληροδότημα)
Μαρίνος Μ. Βασίλειος (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Μαρκίδης Πέτρος (Κληροδότημα)
Μαρούδα Αικατερίνη (ΕΚΠΑ)
Ματάλας Αθανάσιος ο Λακεδαιμόνιος (Ίδρυμα)
Ματθαιάκης Ιωάννης (Κληροδότημα)
Ματράγκα Σωτηρίου (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Ματσώνη Ζωή (Κληροδότημα)
Μαυριά Ανθούλα (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων)
Μαυροκορδάτος Γεώργιος (ΕΚΠΑ)
Μαυροκορδάτος Δημήτριος (ΕΚΠΑ)
Μαυρούλιας Γεώργιος (Ίδρυμα)
Μεγκούσογλου Χαράλαμπος (Ίδρυμα)
Μελάς Ιάκωβος (Κληροδότημα)
Μέλης Χρήστος και Μαρία (Κληροδότημα)
Μελισσείδιο Πνευματικό Κέντρο (Ίδρυμα)
Μερκούρη Μελίνα (Ίδρυμα)
Μερτσάρη Ευθυμία (Ακαδημία Αθηνών)
Δήμου Μεσσήνης (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Μηλιώνη Αναστασίου (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Ίδρυμα Υποτροφιών «Μητροπολίτης Σαρδέων Μάξιμος»
Μητσόπουλος Μάξιμος (Ακαδημία Αθηνών)
Μιλάνου Πολυτεχνείο (Διεθνείς Οργανισμοί)
Μιγκής Διονύσιος (Κληροδότημα)
Μικρουλάκη Ν. ή Ε. (Κληροδότημα)
Μινωτής Αλέκος (Κληροδότημα)
Μίσιου Άννα (Πανεπιστήμιο Κρήτης)
Μισυρλή Ελπίδα (Κληροδότημα)
Μιχαλέλης Παναγιώτης (Κληροδότημα)
Μιχαλέτου Γεώργιος (Κληροδότημα)
Μιχελής Παναγιώτης και Έφη (ΕΜΠ)
Μιχελής Παναγιώτης και Έφη (Πανεπιστήμιο Κρήτης)
Μιχελής Παναγιώτης και Έφη (Ιόνιο Πανεπιστήμιο)
Μιχελουδάκη Έλλη (ΕΚΠΑ)
Μοσχίδου-Κυριακίδου (Ίδρυμα)
Μορφωτικό Ίδρυμα Ηθικής και Κοινωνικής Διαπαιδαγώγισης (Ίδρυμα)
Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τράπεζας (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Μοτσενίγος Σπύρος (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Μουμτζής Αριστομένης (Κληροδότημα)
Σύλλογος “οι Φίλοι της Μουσικής” (Λοιποί φορείς)
Μούσουλου Λουκά (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Μουστάκας Πέτρος (Κληροδότημα)
Αφοι Π. Μπάκαλα (Ίδρυμα)
Μπακλατζή Αριστείδη (Πολυτεχνείο Κρήτης)
Μπακοπούλειον Ίδρυμα Τριπόλεως (Ίδρυμα)
Μπαλαντίνου - Νικολακάκη Χριστίνη (Κληροδότημα)
Μπαλτατζής Σπυρίδωνας (ΕΚΠΑ)
Μπαλτζάκης Ιωάννης (Ίδρυμα)
Μπαμπάκου Ισμήνη (ΕΚΠΑ)
Μπάρκα Ελευθερία (Κληροδότημα)
Μπαμπιολάκη Ανδρέα (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Μπαφάκης Εμμανουήλ και Αναστασία (Ίδρυμα)
Μπεκιάρη - Βεκρή Βασιλική(Ακαδημία Αθηνών)
Μποδοσάκη Ίδρυμα (Ίδρυμα)
Μπότσης Β. Αθανάσιος (Ίδρυμα)
Μπουλούμπαση Αποστόλου (Ίδρυμα)
Μυκονίου Τιμ. Ελένη (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Μυσιρόγλου Αναστάσιος (ΑΠΘ)
Μωραΐτη Βασιλική Κληρονομιά (ΕΚΠΑ)
Μωραΐτης Δημήτριος και Λιλίκα (Άνδρος, Σύρος) (Κληροδότημα)
Μωραΐτου Βασιλική Κληρονομιά (ΕΚΠΑ)
Millenium Βραβεία (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)

νξο

Ν
 
Νάκας Φίλιππος - Ωδείο (Λοιποί φορείς)
Νάκος Ιωάννης και Θωμάς (Ίδρυμα)
Νάστου Καίτη (Κληροδότημα)
Νιαβής Κωνσταντίνος (Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών - Βραβείο)
Κληροδότημα Νικολαΐδη Λεωνίδα (ΙΚΥ)
Νικολαΐδης Λουκιανός (Ακαδημία Αθηνών)
Νικολαΐδης Πάικος (Ακαδημία Αθηνών)
Νικολέτου Νικολάου (Κληροδότημα)
Νικούλειο Ίδρυμα Κρανιάς Ολύμπου (Ίδρυμα)
Νομικού Λούλα και Ευαγγέλου (Ίδρυμα)
Νοταρά Βασιλικής χήρας Γερασίμου (Ακαδημία Αθηνών)
Ίδρυμα Υποτροφιών Νυμφασίας (Ίδρυμα)
 
Ξ
 
Ξαγοράρης Γεώργιος (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
Ξανθοπούλου - Παλαμά Χρήστου και Ελένης (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
 
Ο
 
Οικονομίδου Λεοντίου (ΕΚΠΑ)
Οικονομίδη Λεοντίου (ΕΜΠ)
Οικονόμου Γαβριήλ (Ίδρυμα)
Οικονόμου Γεωργίου (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Οικονόμου Παναγιώτου (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Οργανισμός Πολιτιστικής Πρωτεύουσας της Ευρώπης - Θεσσαλονίκη 1997 (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Ορφανουδάκη Στέλιου (Πανεπιστήμιο Κρήτης)
Ουράνη Κώστα και Ελένης (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)

πρσ

Π
 
Πάγκαλος Γεώργιος (Ακαδημία Αθηνών)
Παΐζης Γεράσιμος και Κάθλην (ΕΚΠΑ)
Ίδρυμα Παιδείας & Ευρωπαϊκού Πολιτισμού - Νίκος και Λύντια Τρίχα (Ίδρυμα)
Πάλλας Αριστείδης (Ακαδημία Αθηνών)
Παναγία η Ακρωτηριανή (Ίδρυμα)
Παναγοπούλου Στέλλα (Πανεπιστήμιο Κρήτης)
Παναγόπουλου Χρ. (Οικονομική ενίσχυση)
Πανελλήνιο Ιερό Ίδρυμα Ευαγγελιστρίας Τήνου (Ίδρυμα)
Πανεπιστήμιο Αριζόνας (Διεθνείς Οργανισμοί)
Πανταζόπουλος Κίμωνας (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
Παπαγιαννάκη Ε. (ΕΜΠ - Βραβείο)
Παπαγιαννόπουλος Ιωάννης και Ρωξάνη (Κληροδότημα)
Παπαδάκης Αντώνιος (ΕΚΠΑ)
Παπαδάκη Στέλλας-Oekland (Πανεπιστήμιο Κρήτης)
Παπαδημητρίου Νικόλαος (Ίδρυμα)
Παπαδόπετρου Ιωσήφ (Πολυτεχνείο Κρήτης)
Παπαζαφειρόπουλος Σωτήρης (ΕΚΠΑ)
Παπαϊωάννου Γιάννης (ΑΠΘ - Βραβείο)
Παπαϊωάννου Κωνσταντίνος (ΑΠΘ)
Παπακυριακόπουλος Χρήστος (ΕΜΠ)
Παπαμιχαηλίδης Θωμάς (ΑΠΘ)
Παπαμιχαλόπουλος Νικόλαος (Ίδρυμα)
Παπαναστασίου Ι. Ζήνωνας (Κληροδότημα)
Παπαναστασίου Λουκάς και Ελπινίκη (Κληροδότημα)
Παπαπέτρου Δημήτριος (Κληροδότημα)
Παπαπολυχρονίου Φίλιππος (Ίδρυμα)
Παπασταυρίδειος Υποτροφία (ΕΜΠ)
Παπαστράτου Επαμεινώνδας (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Παπαχαραλάμπους Δημητρίου και Βασιλική (Ίδρυμα)
Παπαχριστοδούλου Ουρανία (ΑΠΘ)
Ίδρυμα Ιωάννου Αλεξάνδρου Παπίνη (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Παράσχης Βασίλης (Ίδρυμα)
Παρισιάνου Α.Ε. (Πανεπιστήμιο Κρήτης)
Παρισιάνου Μ. (Πανεπιστήμιο Κρήτης - Βραβείο)
Παρλαμάς Μενέλαος (Πανεπιστήμιο Κρήτης)
Παρπαρία Στεφ. Γεωργίου (Κληροδότημα)
Πασαδέλλη Αφοί (Ίδρυμα)
Ιωάννη Διαμαντή Πατέρα (Ίδρυμα)
Πέρρα Πάρι (ΕΜΠ - Βραβείο)
Πεταλιάς Παναγιώτης (Ίδρυμα)
Πετροπούλειο Κληροδότημα (Κληροδότημα)
Πετρόπουλου Γ. Δ. (Κληροδότημα)
Πηλάλας Νικόλαος (Κληροδότημα)
Πίσσας Νικόλαος (Κληροδότημα)
Πιτυκάκης Εμμανουήλ και Μαρία (Ίδρυμα)
Πλούμης Δημήτριος (Κληροδότημα)
Πλουμιστός Ανδρέας (ΕΜΠ - Βραβείο)
Πολίτης Γεώργιος (Κληροδότημα)
Πολιτιστικός Οργανισμός Δήμου Γρεβενών (Λοιποί φορείς)
Πολυζόπουλος Φώτης (Κληροδότημα)
Πολυμέρης Δημήτριος (Κληροδότημα)
Πορφύρα Λάμπρου (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Ποταμιάνος Παύλος (ΕΚΠΑ)
Πούλος Αθανάσιος -Τομ- και Ειρήνη (Ίδρυμα)
Πούμπουρα Γεωργίου και Ειρήνης (Ίδρυμα)
Πραγγαστής Επαμεινώνδας (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
Ίδρυμα Χορού Αδελφών Πράτσικα (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Πριάμου Γερασίμου (Κληροδότημα)
Προεστού Ανθίππης (Κληροδότημα)
Ίδρυμα Πρόκου Στυλιανού “Η Αγία Αικατερίνη” (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Προποντίς Ίδρυμα (Ίδρυμα)
Προθιερεύς Βασ. Αθανάσιος (Ίδρυμα)
 
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο
Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών
Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών
Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών
Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
Πανεπιστήμιο Μακεδονίας Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών
Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης
Πανεπιστήμιο Κρήτης
Πολυτεχνείο Κρήτης
Ιόνιο Πανεπιστήμιο
Πανεπιστήμιο Αιγαίου
Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο

Ρ
 
Ράδου Μαρία (ΕΚΠΑ)
Ράκος Θεόδωρος (ΕΚΠΑ)
Ρέστη Ηλ. Ανθίππης (Κληροδότημα)
Reuters - Πανεπιστήμιο Οξφόρδης  (Διεθνείς Οργανισμοί)
Revoil - Ανώνυμος Ελληνική Εταιρεία Πετρελοειδών (Λοιποί φορείς)
Ritten Ray (ΕΚΠΑ - Βραβείο)
Ίδρυμα Υποτροφιών Ρόδου (Ίδρυμα)
Ρόκος Παντελής (ΕΜΠ - Βραβείο)
Ροταριανός Όμιλος Αθηνών - “Πουλμέντη Ειρήνη και Μιχαήλ” (Λοιποί φορείς)
Ρούσκα Σπυρίδωνας και Ελένη (Ίδρυμα)
Ρούσσος Κωνσταντίνος και Αικατερίνη (Κληροδότημα)
Ρούφου Ρόδη - Κανακάρη (Ίδρυμα)
Ρωσική Πρεσβεία (Ξένες Κυβερνήσεις)
Ρωσσέτος Δημήτριος (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)

Σ
 
Σαβράνης Παγκράτιος (ΑΠΘ)
Σαϊνόπουλος Ιωάννης και Αικατερίνη (Ίδρυμα)
Σακαλής Χρήστος (Κληροδότημα)
Σακελλαριάδη Χαριλάου (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Σακελλαρίου Γεώργιος και Άννα (Κληροδότημα)
Σακελλαρίου Σπύρος (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
Σακελλαρόπουλος Νικόλαος (Ίδρυμα)
Σακλαμπάνη Εμμανουήλ (Πανεπιστήμιο Κρήτης)
Σαλατέλλης Άγγελος και Δέσποινα  (Ίδρυμα)
Σαμαρά Στυλιανή και Συνούρη Αναστασία (ΕΜΠ - Βραβείο)
Σαμαράς Στυλιανός (ΑΠΘ)
Σαράντης Ευστάθιος (Ίδρυμα)
Σαράφη Α. (ΕΜΠ - Βραβείο)
Σαρδελάς Κωνσταντίνος (Κληροδότημα)
Κληροδότημα Φανής Σαριγιάννη (ΙΚΥ)
Σαριδάκη Ανδρέα (Κληροδότημα)
Σαριπόλου Σοφία (ΕΚΠΑ)
Σ.Α.Φ.Ε. (Λοιποί φορείς)
Σαχίνης Απόστολος (Ακαδημία Αθηνών)
Σαχλός Σωκράτης και Βικτωρία (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Σαχσαμάνογλου Χαράλαμπου (ΑΠΘ - Βραβείο)
Ίδρυμα Υποτροφιών Σβώλος Αλέξανδρος (Οικονομική ενίσχυση)
Σεπεντζής Γ. Χαράλαμπος (Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών)
ΣΕΕΠΕ (Λοιποί φορείς)
Σίμου Έλλη (ΑΠΘ)
Σινανίδης Ορέστης (ΕΚΠΑ)
Σκαντζουράκης Βασίλης και Ιπποκράτης (Κληροδότημα)
Σκιά Λυκούργου (Κληροδότημα)
Σκουζέ Μίκα (ΑΣΚΤ)
Σκουτέρης Λύσανδρος (Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο)
Σουρλής Θωμάς (ΕΚΠΑ)
Σοφός Παύλος -Μητροπολίτης (Ίδρυμα)
Ίδρυμα Νικολή της Σπαθαρανίκας (Ίδρυμα)
Σπυράκη Χριστίνα (Πανεπιστήμιο Κρήτης)
Στάη Μαρία (ΕΚΠΑ)
Σταθάτου Όθωνος και Αθηνάς Καθίδρυμα (Ίδρυμα)
Σταμάτης Ευάγγελος, Χαράλαμπος και Αναστάσιος (Κληροδότημα)
Σταματίου Αθανάσιος (Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών - Βραβείο)
Σταματίου Χρήστος Δήμος Σερρών (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Σταματίου Χριστόφορος και Μαρία (Ίδρυμα)
Στασινόπουλος Μιχαήλ (Ίδρυμα)
Σταύρου Γεώργιος (Ίδρυμα)
Σταυροπούλου Βασιλική και Όλγα (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Σταυροπούλειο Πνευματικό Κέντρο Βραχναίικων (Ίδρυμα)
Stevens Steve (ΑΠΘ - Βραβείο)
Στεφόπουλος Γ. και Ν. (Ίδρυμα)
Στίνη Γεωργίου (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Στούρνα Κ. Στάμου (ΕΜΠ - Βραβείο)
Στρεφτάρης Κωνσταντίνος (Ίδρυμα)
Στρίγκος Γεώργιος (ΕΜΠ)
Στριφτού Ροδία (Κληροδότημα)
Σύλλογος Φίλων Μουσικής Θεσσαλονίκης (Λοιποί φορείς)
Σύνδεσμος Σχολικών Επικουρικών Υποτροφιών Ν.  Ξάνθης (Λοιποί φορείς)
Σφογγόπουλος Ιωάννης (ΕΚΠΑ)
Σχολάριος Δωρόθεος (ΕΚΠΑ)
Σωκράτειο Μπλιούρειο Ίδρυμα Υποτροφιών (Ίδρυμα)
Σωτηροπούλειος Ηλειακή Βιβλιοθήκη (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)

τυφ

Τ
 
Ταλιαδούρη Κωνσταντίνου (Κληροδότημα)
Ταμπακοπούλου Άγιδος (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (Τ.Ε.Ε.) (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Τζιβόγλου Τηλέμαχος (ΑΠΘ - Βραβείο)
Τζινοπούλου Πολύτιμη (ΕΚΠΑ)
Τζώνος Γεώργιος και Θεολογία (Ίδρυμα)
Τίκα Σεραφείμ (Ίδρυμα)
Τοπάλη Ιωάννου και Ευτέρπης Ίδρυμα (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Τοπούζογλου Αριστοτέλης (ΕΚΠΑ)
Τράγκας Γεώργιος και Ειρήνη ( Ίδρυμα)
Τραταρός Νικόλαος Κληροδότημα (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Τραχανά - Φεργάδη Ευφροσύνη (Ίδρυμα)
Τρέκα ή Τρικατσούλα Γεωργίου και Ελευθερίας (ΕΜΠ - Βραβείο)
Τρέκα ή Τρικατσούλα Γεωργίου και Ελευθερίας (ΑΠΘ - Βραβείο)
Τριανταφυλλίδου Ελένη (Ακαδημία Αθηνών)
Τριανταφυλλίδη Παναγιώτη (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
Τριάντη Αλεξάνδρα (Λοιποί φορείς)
Τρικούλης Δημήτριος (ΕΚΠΑ)
Τριφύλειο Ίδρυμα Κυθηρίων (Ίδρυμα)
Τσάγκα Στέλλα - Δεσποτίδου Λέττα (Ίδρυμα)
Τσάκωνα Υποτροφία (ΕΜΠ)
Τσάμης Δημήτριος (Ακαδημία Αθηνών)
Τσαμπούλα Ευφροσύνη (ΕΚΠΑ - Βραβείο)
Τσανάκας Ιωάννης (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων)
Τσαντίλης Ελευθέριος (ΕΜΠ)
Τσαούσης Αγαθάγγελος (Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων)
Τσαπάλας Βασίλειος του Κωνσταντίνου (Ίδρυμα)
Τσάρας Ανδρέας (Ίδρυμα)
Τσατσαρώνη Ιωάννη-Ίωνα (ΑΠΘ - Βραβείο)
Τσιακμακόπουλος Δημήτριος (ΑΠΘ)
Στρατηγού Χρήστου Τσιγκρή Κληροδότημα (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Τσουκαλάς Ιωάννης (Κληροδότημα)
Κλεάρχου Τσουρίδη Κληροδότημα (ΙΚΥ)
Τσουφλίκα Αικατερίνη (Κληροδότημα)
Τσώπρος Κωνσταντίνος (ΑΠΘ)
Τυπάλδου Αφοί (Κληροδότημα)
 
Υ
 
Υπουργείο Εξωτερικών, Ε1 & Ε2 Διευθύνσεις
Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων
 
Φ
 
Φαράκου Γρηγόρη (ΕΜΠ - Βραβείο)
Φαφούτης Νικόλαος (Ίδρυμα)
Φιλεκπαιδευτική Επιτροπή Λάκκων Xαζίρη (Ίδρυμα)
Φιλεκπαιδευτικός Σύλλογος Καλλονής (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Φιλίτος Δ. Αναστάσιος (Κληροδότημα)
Φιλόπτωχο και Αρωγής Ταμείο Οικογενείας Σωτηρίου και Πολυξένης Αβραμίδη (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Φλαμπούρειο Κληροδότημα (Κληροδότημα)
Αλέξανδρος Φλέμινγκ - Ερευνητικό Κέντρο Βιοϊατρικών Eπιστημών (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Ίδρυμα FULBRIGHT (Διεθνείς Οργανισμοί)
Φινλανδική Πρεσβεία (Ξένες Κυβερνήσεις)
Βραβείο Φλωρίδη (Γεωπονικό Πανεπιστήμιο - Βραβείο)
Φλώρου Αικατερίνη (Ίδρυμα)
Φουρκιώτη Κωνσταντίνου (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Φρειδερίκος Περικλής (ΕΚΠΑ)
Φυρού Π. & Μ. Ίδρυμα (Ίδρυμα)
Φωκά Δημητρίου (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Φωτεινός Γεώργιος (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Φωτεινός Κωνσταντίνος (Κληροδότημα)
Φώτη Ευθυμία (ΕΚΠΑ)
Φωτίου Βασίλειος και Χαρίκλεια (Κληροδότημα)

χψω

Χ
 
Χαζίρη Γεωργίου (Κληροδότημα)
Ελληνικό Ίδρυμα Χάρβαρντ (Διεθνείς Οργανισμοί)
Χαλκιόπουλος Γεώργιος (Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών)
Χανανιά Αζαριά (ΑΠΘ - Βραβείο)
Χαραλάμπους Α. Παναγιώτου (Κληροδότημα)
Χαραλάμπους Αγλαΐα (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων)
Χάρη Πέτρου (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Χαροκόπου και Ευανθίας Χαροκόπου - Πετρούση (Ίδρυμα)
Χαρτοματζίδης Γεώργιος (ΕΜΠ - Βραβείο)
Χατζηπαμπούκας  Αναστάσιος (ΑΠΘ)
Χατζηπαναγιώτου - Σκορδά  Γρηγόριος (Κληροδότημα)
Κληροδότημα Χατζόπουλου Αλέξανδρου (ΙΚΥ)
Χατσόπουλος Ιωάννης (ΕΜΠ - Βραβείο)
Χίλδεγαρδ, χήρα Λεωνίδα Ζέρβα (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Χίλδεγαρδ, χήρα Λεωνίδα Ζέρβα (Κληροδότημα)
Φίλοι του Χιώτικου Χωριού (Πανεπιστήμιο Αιγαίου)
Χλωρού Σοφία (ΕΜΠ)
Χορν Ιωάννης και Κυβέλη (Λοιποί φορείς)
Χρηστάκης Ιωάννης (Πολυτεχνείο Κρήτης - Βραβείο)
Χριστίδου Δωρεά (ΑΠΘ)
Χριστοδουλάκειο Ίδρυμα Οίκος Καλύμνιας  Φοιτήτριας
Χριστουλάκης Αρ. Μανώλης - Πνευματικό Ίδρυμα (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Χρυσοβέργειο βραβείο (ΕΜΠ - Βραβείο)
Χρυσοβέργης Νικόλαος (ΙΚΥ)
Ευαγές Ταμείο Υποτροφιών Μητροπολίτου Χρυσοστόμου Α’ (Ίδρυμα)
Χρυσοχέρειο Βραβείο (Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών - Βραβείο)
Χρυσοχόου Πέτρος (Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων)
Χρυσοστόμειο Ίδρυμα (Βραβείο Ιδιωτικών φορέων)
Ίδρυμα Χωραφά (ΕΜΠ - Βραβείο)
 
Ψ
 
Ψημένου Ελένη (Ακαδημία Αθηνών)
Ψημένου Ελένης και Πάνου (Ακαδημία Αθηνών - Βραβείο)
Ψημμένου Ειρήνης (Κληροδότημα)
Ψημμένου Στεφάνου (Κληροδότημα)
 
Ω
 
Ωνάσης Αλέξανδρος (Ίδρυμα)

Συντομογραφίες

ΑΠΘ  
ΑΣΚΤ
ΕΑΠ
ΕΚΠΑ
ΕΜΠ
ΙΚΥ
ΚΕΠΕ
ΣΑΦΕ
ΣΕΠΠΕ  
Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης            
Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών
Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο
Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο
Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών
Κέντρο Προγραμματισμού και Οικονομικών Ερευνών
Σύλλογος Αποφοίτων Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας
Σύνδεσμος Εταιριών Εμπορίας Πετρελαιοειδών Ελλάδος 



logo-espa

mobile έκδοση